xiegacodziennosci

Just another WordPress.com site

Teraz czytam

Szkice Piórkiem- Andrzej Bobkowski, Wyd CIS, W-wa, Stare Groszki, 2014

 

Poniedziałkowe dzieci

Poniedziałkowe dzieci- Patti Smith, Wyd. Czarne 2012

Ważna dla mnie książka, dokumentująca narodziny artystki w Patti Smith, która stała się gwiazdą. Z towarzyszeniem księcia u boku i zarazem bratniej duszy, jaką był dla niej Robert Mapplethorpe. To hołd złożony…wspólnocie przeżyć i poradnik w jednym: Jak robić sztukę.

List Patti do Roberta, napisany po jego śmierci:

„Kochany Robercie,

   Często gdy leżę obudzona, zastanawiam się, czy ty też nie śpisz. Czy czujesz ból albo samotność? Wyciągnąłeś mnie z najmroczniejszych zakamarków młodości, podzieliłeś się ze mną świętą tajemnicą, co znaczy być artystą. Nauczyłam się patrzeć twoimi oczami i każdy napisany wers i narysowana linia wywodzą się z wiedzy, którą czerpię z naszego wspólnego czasu. Twoja twórczość, biorąca się z płynnego źródła, sięga nagiej pieśni Twojej młodości. Potem mówiłeś o trzymaniu Boga za rękę. Pamiętasz, bez względu na wszystko, zawsze trzymałeś tę dłoń, więc chwyć ją teraz mocno, Robercie, i nie puszczaj.

Tamtego popołudnia, gdy zasnąłeś z głową na moim ramieniu, też zaczęłam drzemać. Ale chwilę wcześniej uświadomiłam sobie, patrząc na Twoje rzeczy, na Twoją twórczość, i rozmyślając o tych latach pracy, że ze wszystkich swoich dzieł, to Ty jesteś najpiękniejszy. Jesteś najpiękniejszym dziełem ze wszystkich.

Patti

Pamięć

Pamięć – Péter Nádas, Wyd. Biuro Literackie, 2017

Ta powieść trwa… 801 stron! Dopiero co odebrałam ją z „paczki w ruchu” i napoczęłam. Zaskakuje mnie cała konstrukcja. Zdania wielokrotnie złożone, ciągnące się często na pół strony, od akapitu do akapitu, co wymaga skupienia i uwagi. W ojczystym kraju, na Węgrzech wydano ją w 1986 roku, a Susan Sontag nazwała ją wówczas „najlepszą powieścią naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku”. Ta alinearna opowieść łączy trzy przeplatające się wątki: historię bohatera – narratora rozgrywającą się w Berlinie Wschodnim w latach 70., wątek z lat 50., opisujący dzieciństwo bohatera oraz „fikcję w fikcji” mającą miejsce w końcu XIX wieku.

Oczami radzieckiej zabawki

Oczami Radzieckiej Zabawki- Konstanty Usenko, Wyd. Czarne, 2012

„Pionierska książka o podziemnym świecie, przeklętym czasie i nieugłaskanych artystach, o których nie chcieliśmy chyba nic wiedzieć, bo to się działo przecież „u kacapów”. Na szczęście rockandrollowy archeolog K.U. swoją misję wypełnienia białych plam w naszych mózgach wykonał lepiej niż Indiana Jones.”- Michał Owczarek

„Usenko zabiera nas w podróż na nieznany ląd i ani na chwilę nie przestaje zdumiewać. Po lekturze nie będziecie mieli wątpliwości, że najprawdziwszy punk był na Syberii. Ta historia jest uniwersalna, pełna charakterów i emocji, jakich próżno szukać w naszych coraz bardziej plastikowych czasach. I co najważniejsze: aż kipi energią, która wciąż jest zaraźliwa i inspirująca.”- Rafał Księżyk

Labyrinths and Mazes - ogrody i labirynty - decomania

Southbank Centre in London, England – Installation Art by Marcos Saboya and Gualter Pupo


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: